با همکاری مشترک دانشگاه پیام نور و انجمن بیوتکنولوژی جمهوری اسلامی ایران

راهنمای نویسندگان

فایل ها مورد نیاز برای دانلود

- تعهدنامه (نامه به سردبیر)

- فرم تعارض منافع

- مشخصات نویسندگان

- راهنمای تدوین مقاله

لطفا از مراجعه حضوری و تماس تلفنی خودداری فرمائید. در صورت وجود هرگونه سوال، برای نشریه ایمیل (cropbiotech@pnu.ac.ir) ارسال فرمائید. به ایمیل شما ظرف 48 ساعت کاری پاسخ داده خواهد شد.

نکات مهم قبل از ارسال مقاله :

*** مقاله‌های ارسالی توسط دانشجویان و اعضای هیئت علمی آموزشی و پژوهشی دانشگاه‌ها و مؤسسات پژوهشی ترجیحاً با ایمیل سازمانی یا دانشگاهی آن‌ها ارسال شود. ***

 1. لطفا آیین‌نامه پیشگیری از سرقت و تقلب علمی در ذیل این صفحه و پرسش‌های متداول را به طور دقیق مطالعه فرمایید.
 2. در صورت عدم رعایت راهنمای تدوین، مقاله پذیرفته نخواهد شد.
 3. در صورت امکان به ترتیب اولویت از مرورگر فایرفاکس یا گوگل کروم استفاده کنید.
 4. از هر نویسنده در هر سال تنها دو مقاله بررسی و در صورت تایید، چاپ خواهد شد، از اینرو اگر حتی یکی از نویسندگان مقاله، مقاله‌ای در دست چاپ و یا بررسی در دفتر نشریه داشته باشد، از دریافت مقاله معذوریم.
 5. چنانچه مقاله از حامی یا تامین‌کننده اعتبار پژوهشی برخوردار باشد، درج آن در مقاله توسط نویسنده الزامی می‌باشد.
 6. استاد و پژوهشگر گرامی لطفاً پس از مطالعه نکات مهم و آیین‌نامه پیشگیری از تقلب علمی به روش ذیل مقاله را ارسال کنید.
 7. برای اطلاع از محورها و موضوعات نشریه اینجا را کلیک کنید. لذا مطمئن شوید مقاله شما مرتبط با یکی از موضوعات و محورهای نشریه است.
 8. صرفا چهار فایل برای نشریه ارسال کنید، (فایل مشخصات نویسندگان، فایل اصلی مقاله بدون درج نام نویسندگان، فایل فرم تعارض منافع و فایل فرم تعهد نویسندگان) نکته مهم: در زمان بارگذاری فایل در سامانه، از شما خواسته شده تصاویر و جدول‌ها را جداگانه ارسال کنید، لطفاً بدون توجه به این موضوع فقط چهار فایل فوق را ارسال کنید. تصاویر، جداول و نقشه ها باید در متن مقاله و در نزدیک ترین فاصله تا اولین محل ارجاع قرار گیرد.
 9. چکیده فارسی و انگلیسی مقاله (حداکثر در 250 کلمه) باید ساختار یافته بوده و مشتمل بر هدف، روش، یافته‌ها و نتیجه‌گیری باشد.
 10. فاصله متن چکیده از کناره صفحه 4.5 و فاصله متن اصلی مقاله از کناره صفحه 2.5 سانتی متر باشد.
 11. فرمت فایل مشخصات نویسندگان را از اینجا دانلود کنید و اطلاعات را صرفاً بر روی این فایل (بصورت ورد) درج و در زمان ارسال مقاله بارگذاری کنید.
 12. نمونه فرمت و فایل اصلی مقاله را از اینجا  دانلود کنید و مقاله را دقیقاً بر اساس راهنمای تدوین گفته شده در همین فرمت تنظیم و ارسال کنید.
 13. فرمت و فایل فرم تعارض منافع را از اینجا دانلود و در زمان ارسال مقاله بارگذاری کنید.
 14. فرمت و فایل فرم تعهد نویسندگان را از اینجا دانلود کنید.
 15. ترجمه چکیده مقاله به انگلیسی در ارزیابی این نشریه بسیار مهم است. واژگان تخصصی را به درستی ترجمه کنید و در صورت نیاز از مشاوره فردی که تسلط کامل به زبان انگلیسی دارد، استفاده کنید.
 16. حتما برای اعمال نیم‌فاصله در فایل مقاله از  (ctrl+shift+2) استفاده کنید. لازم به ذکر است که صفحه کلید شما باید در حالت زبان فارسی باشد.

 

ساختار مقاله از نظر محتوا

 • مقاله‌ به لحاظ نگارش زبان فارسی باید روان و بی‌غلط بوده و توسط نویسندگان ویراستاری ادبی و علمی شود.
 • مقاله‌های برگرفته از پایان‌نامه یا طرح‌های پژوهشی به لحاظ نگارشی باید از قالب پایان‌نامه ‎خارج شده و در قالب مقاله‌های علمی-پژوهشی قرار داده شوند.

 

ساختار مقاله از نظر ظاهر

- عنوان مقاله خلاصه و متناسب با محتوا، هدف و یافته‌های پژوهش باشد.

- چکیده فارسی و انگلیسی: ساختاریافته مشتمل بر هدف، روش پژوهش، یافته‌ها، و نتیجه‌گیری تهیه و تنظیم شود.

- چکیده فارسی (200 تا 250 واژه)، و چکیده انگلیسی مقاله (250 تا 300 واژه). چکیده فارسی را بعد از اینکه به انگلیسی ترجمه کردید؛ قسمت یافته‌ها و نتیجه‌گیری آن را بسط دهید

- چکیده گسترده یا مبسوط انگلیسی: چکیده گسترده یا مبسوط نوعی مقاله کوچک است. همچنین، در گزارش چکیده گسترده بیش از هر چیز بر روش شناسی پژوهش، بحث و تفسیر یافته ها تاکید می شود. چکیده گسترده بین ۱ الی ۴ صفحه (به طور کلی ۱ تا ۲ صفحه به همراه تصاویر و توضیحات) و عموما شامل 1000 کلمه است.

 ترتیب مطالب مقاله در فایل ورد به صورت زیر باشد: ابتدا عنوان انگلیسی، بدون درج مشخصات نویسندگان، چکیده انگلیسی، کلیدواژه‌های انگلیسی؛ در صفحه بعد به ترتیب: عنوان فارسی، بدون مشخصات سازمانی نویسندگان به فارسی، چکیده فارسی، کلیدواژه‌های فارسی، متن مقاله، منابع فارسی، مراجع انگلیسی با ذکر واژه انگلیسی (References).

 • منابع صرفا به روش APA (شیوه‌نامه انجمن روان‌شناسی آمریکا) فارسی شده تنظیم شود.

 

آیین نامه پیشگیری از سرقت و تقلب علمی

 ثبت مقاله در سامانه مدیریت نشریه‌های دانشگاه پیام نور با ارسال ایمیل به کلیه نویسندگان مقاله اطلاع داده خواهد شد. بدیهی است درج نام نویسندگان در مقاله به منزله نقش اساسی ایشان در تدوین مقاله است، در صورتی که نویسندگان مقاله در تدوین مقاله نقشی نداشته‎اند و از نام آنها سوءاستفاده شده است، لطفاً مراتب را بلافاصله از طریق ایمیل دریافتی اطلاع دهند. همه نویسندگان مقاله در مورد اصالت اثر مسئول هستند. حق ارزیابی موارد سرقت علمی و سلب اعتبار برای نشریه محفوظ است.

بعد از ارسال مقاله به سامانه نشریه، تحت هیچ شرایطی جایگاه نویسندگان اول، مسئول و ... تغییر نخواهد کرد.

سرقت علمی شکل‌های گوناگونی دارد از جمله:

الف. ثبت مقاله دیگران به نام خود؛

ب. درج نام نویسندگان و پژوهشگرانی که در مقاله نقشی نداشته‌اند؛

ج. کپی‌‌برداری یا تکرار بخش‌های قابل توجهی از مقاله دیگر (حتی اگر مقاله کپی شده مربوط به یکی از نویسندگان مقاله جدید باشد)؛

د. طرح نتایج حاصل از پژوهش‌های دیگران به نام خود؛

هـ. چاپ مکرر مقاله با محتوای مشابه توسط نویسنده واحد در چند نشریه؛

و. بیان نتایج نادرست و خلاف یافته‌‎های علمی یا تحریف نتایج حاصل از پژوهش؛

ز. استفاده از داده‌‎های نامعتبر یا دست‌کاری در داده‌های پژوهش.

موارد سرقت علمی توسط مسئولان نشریه بررسی و برای حراست از اعتبار و زحمات دیگر پژوهشگران، بدون هیچ تساهل و چشم‌پوشی با توجه به میزان سرقت علمی به شرح ذیل برخورد قانونی می‌شود:

1-مقاله رد خواهد شد و در صورت چاپ از روی وبگاه نشریه تحت هر شرایطی برداشته خواهد شد.

2-اسامی همه نویسندگان مقاله در سیاه‌نامه نشریه‌‎های دانشگاه پیام نور قرار خواهد گرفت.

3-از مراجع قضایی ذی‎صلاح از جمله هیات های تخلفات و مراجع قضایی پیگیری حقوقی خواهد شد.

4-طی یک نامه رسمی پرونده سرقت علمی با سایر دانشگاه‌‎ها و نشریه‌های داخلی و خارجی مرتبط به اشتراک گذاشته خواهد شد.

5-مراتب طی یک نامه رسمی به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)، محل اشتغال فرد، دانشگاه‌ها، مؤسسه‌ها، نشریه‌ها و هر محلی که نویسندگان از امتیاز چاپ این مقاله استفاده کرده‎اند، اطلاع داده خواهد شد.